Zdrojový kod webových stránek

Už jste někdy slyšeli pojem zdrojový kód a co to je zdrojový kód https://www.strelec.pro/slovnik-vyvojare/co-je-to/zdrojovy-kod? Máte představu o co se vlastně jedná a k čemu se používá? Koukneme teda zdrojovému kódu na zoubek. Pokud se podíváme do historie tak první software byl zprovozněn ve 40.letech 20 století. A to pomocí binárního kódu. Říká se, že tento software byl základem zdrojového kódu. S pojmem zdrojový kód se potkáváme tedy v informatice. Zde je to denní chléb programátorů. Pokud se tedy informatikou neživíte zkusíme si laicky říci o co se vlastně jedná. Zdrojové kódy jsou zapisované pomocí textového editoru v daném programovém jazyce. To vše se ukládá do textových souborů a záleží hodně na příponě souboru, který je v daném programovém jazyce.

počítač

Aby se programátorům psaní zdrojových kódů práce usnadnila existují různé specializované programy, které tyto zdrojové kódy dokážou i generovat. Pokud uvažuje nad otázkou, zda tyto kódy mají nějaký svůj řád a pořádek nebo zda se jedná jen o znět písmen a znaků, tak správná odpověď je, že mají svůj pořád. Existuje pár pravidel ve stylu a úpravě těchto kódů. Říká se tomu programová syntaxe. Díky ní vzniká přehlednost, lepší čitelnost řádků a také orientace v řádcích. No není to nic jednoduchého. Je opravdu důležité při psaní zdrojových kódů dodržovat přísná pravidla. A jaké jsou? Jedná se psaní malých a velkých písmen v názvech. Dále se jedná o dodržování maximální délky názvu, ale také volba názvu, klíčová slova a proměnných.

zdrojový kod

K čemu se využívají zdrojové kódy

Pokud píšeme zdrojový kód tak sám o sobě se nedá využít k ničemu. Je potřeba ho provádět neboli interpretovat přes software nebo se musí přeložit do strojového kódu. Tomu se říká kompilátor. Nesmíme ani zapomenout na informaci, že zdrojové kódy mají licenci, a to buď volnou nebo proprietárním který není volně dostupný a je vázán autorskými právy. Pokud byste se chtěli sami podívat na zdrojový kód webové stránky co zrovna máte otevřenou stačí na klávesnici zmáčknout CTRL+U. Pokud by Vám to náhodou nefungovala stačí také pravou myší kliknout a dát zobrazit zdrojový kód stránky.