Proměna interiéru či exteriéru? Zkuste dát šanci kamenným obkladům!

Chtěli byste si zvelebit bydlení a přemýšlíte nad tím, s čím začít? Pokud plánujete rekonstrukci a chcete změnu, popřemýšlejte o moderním a oblíbeném kameni.

Proměna interiéru či exteriéru? Zkuste dát šanci kamenným obkladům!

Kámen potkáváme všude kolem sebe, narážíme na něj v podstatě denně. Nepatří ale jen do přírody nebo na naše zahrádky, kámen se již dlouho využívá i jako stavební materiál a dnes je hojně využíván jako obkladový materiál v domácnostech. Jeho využití je široké, použít se dá v interiérech i exteriérech, obložit se s ním mohou zdi, ale i podlahy, skvěle vyniká jako venkovní dlažba. Kámen vynikne v moderně laděných interiérech, stejně jako na chalupě a jako materiál v sobě skrývá mnoho výhod. Chcete si zútulnit byt nebo dům, máte chuť si zvelebit svou fasádu? Pak určitě o kameni popřemýšlejte.

pexels-photo-668353

Mnoho variant i kombinací

Pokud vybíráte kámen jako obkladový materiál, určitě se setkáte se dvěma variantami, umělým kamenem a přírodním kamenem. Zajímavým řešením je například štípaný kámen, který má neobvyklou strukturu, je podobný břidlici a hojně se využívá v interiérech, zejména pak v obývacích pokojích, ale službu udělá i venku. Štípaný kámen působí moderně a neobvykle, sám o sobě je ozdobou, a proto pak nemusíte dále ani přemýšlet o dalších doplňcích a dekoracích. Pokud zvolíte štípaný kámen, bude se vám hodit zejména do moderně laděných interiérů, někteří si jím ale zdobí i fasádu domu.

Co se týče výběru mezi umělým a přírodním kamenem, u přírodního počítejte s mnohem vyšší cenou, na druhou stranu se ale můžete těšit na skutečnou kvalitu a životnost, která dosahuje až ke stovkám let. Přírodní kámen má mnohostranné využití, ale budete omezeni výběrem, protože nemá tolik barevných provedení ani struktur, jako kámen umělý. Omezovat vás dále může jeho váha, umělý kámen je mnohem lehčí, a proto se může dávat v podstatě kamkoliv, třeba i na sádrokarton.

pexels-photo-7031704

Kde kámen vynikne?

Kámen se používá jako obkladový materiál nejčastěji v obývacím pokoji, díky svým vlastnostem může zdobit ale v podstatě jakoukoliv místnost v domě a výborně působí například v koupelně. Kromě obložení zdiva se využívá i na pokládku podlahy uvnitř nebo jako dlažba venku na zahradě. Obložit si kamenem ale můžete i svou fasádu domu, někdo volí celé pokrytí fasády kamenem, velmi efektivně ale působí i pouhé zdobení, třeba soklů.

Kámen se dále dá kombinovat s jinými materiály, vynikne ve spojení se dřevem, kovem ale i sklem. Za výhodu lze považovat i to, že je prakticky bezúdržbový.