otazník a tvář

Poplašná zpráva (HOAX) se nevyhnula ani Facebooku

Většinou se poplašná zpráva prozradí protichůdnými nebo nesmyslnými informacemi, někdy je však těžké se jí ubránit. Mnoho lidí si totiž zveřejněné údaje neověřuje a snadno tak vznikne panika. Jeden z nejoblíbenějších hoaxů se šířil v souvislosti s mikrovlnným zářením. Velké množství důvěřivců zkrátka uvěřilo bludu, že jde o ionizované záření, které vyvolává rakovinu, podobně, jako rentgenové.
otazník a tvář
Něčemu podobnému se nevyhnul ani Mark Zuckerberg, potažmo sociální síť, kterou před 14 lety založil – Facebook. Internetem začala kolovat v dubnu 2018 zpráva, která upozorňovala klienty této sítě na jednoduché ověření zabezpečení účtu. Stačilo prý v komentáři příspěvku napsat klíčové slovo BFF, které údajně stvořil a posvětil samotný Mark Zuckerberg, a barva vašeho sdělení vám vyhodnotí, do jaké míry je bezpečné. Pokud zezelená, vše je v pořádku, jestliže ne, ihned byste měli změnit své přístupové heslo, poněvadž je váš účet nedostatečně zabezpečen.
Hoax se rozšířil i v českém jazyce a podobných zpráv tohoto typu bylo na Facebooku několik desítek.

Proč takové divadlo

Měl to být jen nevinný žertík, jeho tvůrce se chtěl zkrátka pobavit lidskou naivitou. O nic jiného zřejmě nešlo. Pointa totiž spočívala v tom, že určité fráze napsané do komentářů navazují na animované smajlíky. Například neškodný termín „gratulace“ přihodí patřičný animovaný obrázek. A hoaxový výraz BFF znamená doslova Best Friends Forever. Jakmile jej napíšete, objeví se dvě tleskající ruce, a to je vše. Nic jiného se nestane. Ovšem hoax utvrdil naivní oběti v tom, že je tento „rituál“ důmyslně propojen s indikací zabezpečení účtu.
mobilní aplikace
Bohužel však tento klam přišel v nevhodnou dobu, kdy společnost čelí tlaku kvůli zneužívání dat klientů v souvislosti se zvolením amerického prezidenta Trumpa a britskou společností Cambridge Analytica.
Pro Facebook teď každá sebemenší nepříjemnost může znamenat odliv klientů, i když se předpokládá, že většina uživatelů bude dál bezostyšně toto médium využívat, jako dříve. Dokonce se v psychologických poradnách a na pracovištích psychiatrů stále množí případy závislostí na chytrých telefonech a v souvislosti s tím i na sociálních sítích. Facebook v počtu pacientů nebude s největší pravděpodobností výjimkou.

Tags: No tags