Pes doma a na zahradě

Ať bydlíte v domku či v bytě, pokud jste milovníky psů, pak si jistě jednoho či více pořídíte. Jako první před vámi bude stát rozhodnutí, kde bude mít pejsek pelíšek. Zabydlíte ho doma v bytě či na zahradě? Dále popřemýšlejte, k čemu psa chcete. Dle toho také vybírejte plemeno.

pes zabalený v dece

Každý pes potřebuje své místo, pelíšek, kde bude mít klid a kde se bude cítit v bezpečí. Kde to bude, to si musíte rozhodnout sami. Pokud si zvolíte umístění pejska na zahradě, je potřeba mu zařídit klidné a hlavně kryté místo – boudu, popřípadě i kotec. V kotci samozřejmě psa bouda pro psa by měla být uzpůsobena velikosti psa a také plemenu. Psu uzpůsobte i na zimu, měla by být zateplená. Doporučuji také zajistit sundavací střechu, tak aby se dala bouda co nejjednodušeji udržovat. Pokud bude pejsek bydlet doma, zajistěte mu jeho místečko, koutek kam si může zalézt, aby měl klid. Určitě by měl mít svůj pelech.

Ať se rozhodnete pro kteroukoli variantu, dle toho volte plemeno psa. Ne všichni psi jsou vhodní do bytu, některá plemena by byla v uzavřeném prostoru velice nešťastná. Naopak takzvaná společenská plemena budou bez lidí na zahradě trpět a hodí se spíše do domu. Jaké plemeno volit domů a jaké ven?

·         Plemena vhodná na zahradu


o   Aljašský malamut


o   Akita – Inu


o   Afgánský chrt


o   Argentinská doga


o   Australský ovčák


o   Australský honácký pes


o   Belgický ovčák


o   Bílý švýcarský ovčák


o   A samozřejmě spousta dalších psů J

·         Plemena vhodná do bytu


o   Americký stafordšírský teriér


o   Afgánský chrt


o   Americký kokršpaněl


o   Bišonek


o   Čivava


o   Zlatý retrívr


o   Výmarský ohař


o   Velšteriér


o   A samozřejmě i další plemena psů

dívka a husky
Ať se rozhodnete pro jakékoli plemeno psa, neměli byste podcenit výcvik psa. Také přihlédněte k tomu, zda v domácnosti, kde se bude pes vyskytovat, jsou malé děti. Pokud ano a nemáte s chováním psů zkušenosti, volte spíše klidnější a společenštější plemena.