Peníze nebo kariéra? Generace Y preferuje volný čas

Studentská léta versus realita pracujících
V průběhu krásných studentských let si většina příslušníků této mladé generace především užívala. Diskutovali u dlouhých obědů o škole, lásce a budoucích plánech, seděli po kavárnách a vychutnávali si kávu, po večerech sepisovali diplomovou práci. Po nástupu do práce vystřízlivěli. S přáteli se mnohdy sejít nestíhají. Po dlouhém vysedávání v kanceláři jsou vyčerpaní a o víkendech nabírají síly na následující náročný pracovní týden. Mnozí z nich se zamýšlejí nad tím, jestli tento koloběh chtějí prožívat do konce svého života.
kočka muže
Čas je víc než peníze
Zástupci generace, která se narodila mezi léty 1980 – 1995 (jinak zvaní mileniálové), touží ze života vytřískat víc. Chtějí totiž něco víc než jen dobře placené zaměstnání. Nebo prostě jen prahnou po něčem trochu jiném než generace před nimi. Peníze nebo kariéra pro ně není tak podstatná, jako byla pro jejich předchůdce.  Zajímá je, zda budou mít v novém zaměstnání k dispozici ještě jeden „benefit“ dnešní doby – volný čas. Čas pro sebe, na své koníčky, na rodinu i přátele pro ně představuje luxus, kterého se v žádném případě nechtějí vzdát. Obávají se, že se dostanou do absurdní situace, ve které sice budou vydělávat slušné peníze, nebudou je však mít kdy utratit.
workoholik spisovatel
Zážitky namísto hmotných statků
Generace Y si nechce odpírat dovolené nebo si dokonce začít spořit na důchod, který je v nedohlednu. Důchodový věk se neustále posouvá, průměrný věk dožití se na jednu stranu rovněž zvyšuje, na druhou stranu se mladá generace nemůže spoléhat na to, že se ho dožije.
Ideál? Práce jako koníček
Mileniálové jsou častováni poznámkami, že jsou líní a snaží se vyhnout práci za každou cenu. Oni tvrdí, že tomu tak není. Pouze nechtějí, aby se práce stala jediným smyslem jejich života. Navíc by si přáli, aby natrefili na takovou, která je bude naplňovat, a zároveň ji bude možné považovat za smysluplnou.