Stavba dřevostavby svépomocí do půl milionu korun a bez hypotéky


Zadlužit se hypotékou znamená zavázat se na zbytek života, a to řada lidí nesnese. Ztrácí pocit svobody a je jim přednější jít vlastní cestou, byť je mnohdy trnitější. Ale jistě není třeba zdůrazňovat, že život na této planetě je zkrátka takový. Buď přiložíte ruku k dílu a zaměstnáte selský rozum a budete „relativně“ svobodný, anebo budete žít s omezením a závazkem, jak se říká „podle tónu faraonů“.
venkovský dům
Jestliže slouží zdraví a nechybí dostatek vůle, lze vystavět dům svépomocí z alternativních zdrojů, a to dokonce nezávislý na inženýrských sítích – na pravidelných dodávkách zemního plynu, elektřiny a vody. A nemusí jít ani o pasivní dřevostavbu podle přísného projektu.
Výhodou Internetu je možnost zjistit informace, jak se co staví, instrukce, návody, plány a postupy stavebních prací. A natrefíte-li na někoho se zkušenostmi ze staveb svépomocí, nastává ideální situace. Levný dům s dřevěnou konstrukcí na betonových patkách pobitý zvenčí překládanými modřínovými fošnami a uvnitř smrkovými palubkami lze vystavět za neuvěřitelnou sumu čtyři sta tisíc korun.
ornament dřeva

Fotovoltaika, vlastní studna, kompostovací toaleta

Každý dům, který postavíte vlastníma rukama, snadno udržujete, renovujete a opravujete, neboť jej dobře znáte. Základem je jednoduchost a nezávislost na vnějším systému zdejšího světa. Elektřinu dnes mohou spolehlivě dodávat již celoročně fotovoltaické panely, o vytápění se postarají keramická kamna na dřevo a vaření zajistí plynový sporák na plynovou bombu, kterou jednoduše měníte na čerpacích stanicích a druhou máte v rezervě.  Pitnou vodu čerpáte z vlastní vrtané studny, vyplatí se však zainventovat i do kopané studny s ruční pumpou, to pro případ výpadku elektřiny. Namísto kanalizace a septiku poslouží kompostovací toaleta s pilinami.
molo na řece
V současné době je stavební materiál poměrně levný a dobře dostupný a kdo má zájem stavět svépomocí, ten má dnes velice široké pole působnosti jak z hlediska dřevěných nosných konstrukcí, tak i izolačních materiálů. Nejdražší položkou bývají okna a dveře a střešní krytina, i když lze vhodným kompromisem dospět k vynikajícímu řešení v poměru cena / výkon.