Retro nábytek. K čemu sloužily některé kousky?

Vzpomínáte na návštěvy a obědy u babiček? Prošli jste starou předsíní s velkým zrcadlem, a dostali se do jídelny, které vévodila rohová https://www.sconto.cz/rohove-skrine/ lavice, stůl pokrytý parádním ubrusem, a v rohu stála zvláštní kredenc. Když jste pak na prázdninách procházeli toto zajímavé království plné vzpomínek, podobných fascinujících kousků jste našli mnohem víc. Tehdy jste se možná neptali, ale když je nyní vidíte v moderních domácnostech, třeba vás zajímá, k čemu ten který nábytek slouží, a proč je opět v módě.

Potravinová skříň

Potravinová skříň chlebovka se obvykle nacházela v malé spižírně, nebo v rohu kuchyně. Tak trochu připomínala šatní skříň pro miminko, jelikož měla jedny větší dvířka, a vespodu pak několik zásuvek. Obvykle také stávala na čtyřech nožkách. Jak asi z názvu dokážete uhodnout, byla vytvořena k uschovávání potravin. Nejvíce ji pak využívali lidé, kteří doma neměli spižírnu. Když jste otevřeli dvířka, uviděli jste několik polic, na nichž byly úhledně naskládány potraviny, jako třeba právě chléb, čokolády na vaření, strouhanka, a spoustu dalších, které se nedávají do lednice. Ve spodních zásuvkách se pak nacházela sem tam nějaká dobrota, ochucovadla, a sušené plody.

starožitné rádio

Domácí lékárna

O něco větší kredenc, která se nacházela obvykle v kuchyni, či jídelně, měla spoustu maličkých zásuvek, a dole dvířka. Jednalo se o domácí bylinnou lékárnu našich babiček. Do maličkých zásuvek totiž uskladňovaly nasušené bylinky, které si samy vypěstovaly na své zahrádce. Ve spodní skříňce se pak nacházely různé olejíčky a tinktury, které babičky z bylinek vyrobily, a používaly je k léčení. Kdykoliv jste pak měli rýmu, kašel, bolelo vás bříško, nebo hlava, babička zašla ke své domácí lékárně, a během chvíle vykouzlila zázračný léčivý čaj.

dobový styl

Rohová lavice

Rohovou lavici měly v jídelně téměř všechny babičky, a některé ji ještě mají. Kromě té nechyběly v jídelně ani židle, ale každý se mohl přetrhnout, aby seděl právě na oné lavici. Lavice však nebyla určena pouze k sezení, ačkoliv to bylo hlavním účelem. Když jste totiž nadzvedli sedák, mohli jste najít spoustu pokladů. Některé babičky zde ukrývaly klubka vlny a pletací jehlice, jiné pak obrázky svých vnoučat, zástěry, nebo náhradní prostírání.

Proč se dobový nábytek opět vrací do módy?

Možná dumáte nad tím, jak to že se po těch letech vrací do módy právě dobový nábytek, když lidé už žijí jiným stylem života. Tento nábytek je však poslední dobou populární právě díky kvalitě, s jakou je vyráběn, a také díky záblesku nostalgie, který dokáže vykouzlit i v moderním interiéru.