Posaďte se pod pergolu


Příjemné letní posezení v pergole nebo altánu je snem mnoha chatařů a chalupářů. Odehrává se zde setkání s přáteli nebo rodinou, grilování nebo jen obyčejné posezení s knížkou. Schováte se před sluníčkem nebo mírným letním deštíkem. Bez pergoly to na zahradě prostě nejde.

Pergolu si můžete pořídit prakticky jakoukoli. Moderní, strohou, romantickou, dřevěnou nebo provizorní altány. Vybrat si můžete i v jaké cenové relaci si chcete letní posezení pořídit. Lákají vás dřevěné pergoly levně nebo chcete investovat více peněz?

pergola-ga7c196413_1920

Je lhostejné jestli se do stavby pergoly pustíte vy nebo zadáte výstavbu firmě, nejdříve si dobře promyslete kam chcete posezení umístit. Chcete být raději blízko u domu? Ideální poloha bude umístíte-li posezení na závětrné místo s hezkým výhledem. Zvažte při výběru místa, zda vás nebudou rušit sousedé nebo naopak vy je při bujarých letních večírcích. Bude se vám styl pergoly hodit k domu nebo chatě či chalupě?

Na všechny otázky si odpověď dobře promyslete. Přemýšlejte také o tom jestli budete chtít posezení částečně nebo plně otevřené. Pergolu můžete zastřešit nebo nechat porůst pnoucími rostlinami jako je třeba vistárie. Zastřešená posezení jsou více praktická. Můžete použít zastřešovací stříšky z nejrůznějších materiálů. Od plechu až po kvalitní plastové krytiny. V pergole můžete i v horším počasí přitápět elektrickými nebo plynovými topidly. Možná budete muset být v dosahu elektrického proudu.

gazebo-g408de9220_1280

Nezanedbatelná bude velikost letního posezení. Záleží jaký počet osob bude odpočinkové místo využívat. Popřemýšlejte i o tvaru. Nemusíte vycházet z toho, že většina pergol je čtvercového tvaru. Zvažte jaký si pořídíte zahradní nábytek. Možná není od věci udělat si na papír náčrtek s jeho rozmístěním.

Důležitý je i výběr podlahy. Bude-li pergola přímou součástí domu, nejčastěji se využívá dlažba nebo betonové dlaždice v různých dekorech. Podlahu si můžete nechat vyrobit ze dřeva. Musíte počítat s pravidelnou údržbou dřeva vhodným nátěrem.