Ekonomové varují Trumpa před chybami ze 30. let


Celkem 1 140 ekonomů, včetně 14 držitelů Nobelovy ceny, zaslalo ve čtvrtek Donaldu Trumpovi dopis v návaznosti na eskalující obchodní spory mezi USA a Evropskou unií. Trump zavedl cla na dovoz oceli a hliníku, ale udělil dočasné výjimky právě Evropské unii, Austrálii a dalším zemím. V roce 1930 1 028 ekonomů vyzvalo kongres, aby odmítl protekcionistický Smoot-Hawleyovský tarifní zákon. Autoři dopisu tento obchodní zákon citují a mnozí ekonomové se domnívají, že právě ten byl jedním ze spouštěcích faktorů Velké hospodářské krize. Dnes se Američané potýkají s řadou nových protekcionistických aktivit, včetně hrozeb odstoupení od obchodních dohod, scestných požadavků na nové tarify v reakci na obchodní nerovnováhu a zavedení sazeb na solární komponenty, pračky, a dokonce i ocel a hliník, které používají američtí výrobci.
prezident Trump
Kongres v roce 1930 rady ekonomů nepřijal a Američané po celé zemi zaplatili vysokou cenu. Podepsaní ekonomové a učitelé ekonomie důrazně vyzývají, aby se tato chyba neopakovala. Od roku 1930 se mnohé změnilo, například obchod je dnes pro americké hospodářství výrazně důležitější, ale základní ekonomické principy, jak byly tehdy vysvětleny, již tolik ne. Během své prezidentské kampaně a od nástupu do úřadu Trump vyhrožoval odstoupením od desetiletí trvajících obchodních dohod, včetně Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Trump viní dohodu z toho, že údajně vytěsnila americkou výrobní základnu.
migrující matka
Příslušný dopis podepsali laureáti Nobelovy ceny, včetně lvona Rotha, Richarda Thalera, Olivera Harta, Rogera Myersona a Jamese Heckmana, stejně jako Jason Furman, bývalý předseda rady ekonomických poradců Baracka Obamy a rozpočtový ředitel v administrativě Ronalda Reagana, James Miller. Bryan Riley, ředitel Iniciativy plátců daní pro volný obchod a koordinátor dopisu řekl, že Trump i bývalý demokratický kandidát na prezidenta, Bernie Sanders, před volbami vznesli argumenty proti volnému obchodu, přičemž jejich rétorika ohrožuje rovnováhu globální ekonomiky.