Co vše umí smart auto

Není pochyb o tom, že technologie se stávají stále sofistikovanějšími, a že přebírají čím dál více povinností od lidí. Stačí si jen vzpomenout, jak jsme ještě před dvaceti lety museli znát z hlavy telefonní čísla svých nejbližších, pokud jsme se jim chtěli dovolat. Dnes je máme uložené v seznamu v telefonu, mnohdy i na rychlém vytáčení.

Toto zjednodušování se týká prakticky všech oblastí našeho života, a pomalu proniká i tam, kde bychom si jej dříve dovedli jen stěží představit. Mnohdy to má příznivý účinek. Příkladem může být automatizace ve výrobě. Jistě, někteří lidé se bojí, že tak přijdou o svou práci, avšak neuvědomují si, že i tyto stroje musí někdo kontrolovat a obsluhovat. A to mohou dělat jen lidé.

auto1

V poslední době však i na náš trh začínají pronikat takzvané „chytré“ automobily. Ty se liší od těch klasických, na které jsme zvyklí, svým vybavením a tím, co mohou udělat.

Tím, co v naprosté většině automobilů nepotkáme, je například parkovací asistent. Ten nás upozorní, pokud jsme při parkování příliš blízko jinému vozidlu. Jaké výhody to může mít především pro začínající řidiče, asi není třeba říkat.

auto2

Avšak to není to jediné, čím smart auto Next Tech disponuje. Je zde také hlasové ovládání. Pomocí něj je možné otevřít či zavřít okénko, zapnout nebo vypnout rádio, a mnoho dalších věcí. O tom, že tyto vozy mají automatické řazení, není třeba mluvit.

Jak je tedy vidět, rozhodně nám technologie život usnadňují. Avšak s tím přichází i riziko, kterého se někteří lidé obávají. Mají strach, že se na těchto technologiích staneme příliš závislými. Že za několik let například řidiči nebudou schopni zaparkovat bez pomoci parkovacího asistenta, že nebudou schopni sami řadit. Podobně, jako se z našich dovedností vytratila schopnost zapamatovat si telefonní čísla či umění číst v klasické mapě.

Zda jsou tyto obavy oprávněné, ukáže až čas. V současnosti však není pochyb, že se tento trh stále rozvíjí, a že se chytré automobily stanou brzy běžnou součástí našich životů.