Co je semiš a jak se o něj nejlépe postarat?

Co je semiš?

Pokud narazíte na název velur, jedná se o totožný materiál jako je semiš. Jedná se o broušenou kůži, která je má jednu stranu „chlupatou“. Tyto jemné a krátké chloupky jsou velice příjemné na dotek. Semiš je broušený z rubové strany, na rozdíl od nubuku, která je broušená z lícové strany. Nubuk, oproti semiši, vypadá luxusněji, je hladší a sametovější Je ovšem mnohem náchylnější na poruchy.

Co se ze semiše vyrábí?

Ačkoliv má tento materiál silné sklony k rychlému opotřebení, jedná se poměrně populární látku. Setkáváme se se semišovými kabelkami, botami. Hojně se využívá i jako materiál na oblečení – semišové šaty, sukně, saka či kalhoty se stále vrací do mody. Díky svým protiskluzovým vlastnostem se ze semiše vyrábí pracovní rukavice.

semiš

Jak udržovat semiš Prima-obchod v top stavu?

Semiš je náchylný na mechanické poškození. Chloupky se začnou odírat a vznikají lysá místa. Životnost velmi záleží na kvalitě kůže a preciznosti zpracování semiše. Nejlepší prevencí je impregnace. Semiš je vysavač vlhkosti. Vodu odpuzující vrstva zaručeně i nečistoty. Velice se doporučuje s koupí semišového výrobku koupit i ochranný sprej, který budete pravidelně používat a tím nejlépe chránit vašeho nového semišového miláčka.

boty

Pořiďte si také specializované přípravky na čistění či dobarvení semiše. I přes všechnu opatrnost se vám stalo, že jste si semišové boty zašpinili od bláta? Nesmutněte díky impregnační vrstvě ho dáte snadno dolů. Stačí použít jemný kartáček a špínu jednoduše seškrábat. Nezapomeňte reaplikovat impregnaci. Jestliže si oblečení ušpiníte nějak zásadněji, např něčím mastným či obyčejnou propiskou, rozhodně se vyhněte domácímu „šudlání“. Mechanické namáhání by mohlo způsobit lokální plešatost semiše. Neváhejte a obraťte se na odborníky. Ti ví nejlépe, jak se o váš oblíbený kousek ze semiše postarat.